Magazijninrichting

Fouten bij plaatsing aanrijbescherming

Aanrijdbescherming moet risico's verkleinen, niet verplaatsen. Toch gaat het in magazijnen regelmatig mis door onjuiste positionering, een verkeerde typekeuze of bescherming die na schade niet meer doet wat zij moet doen. Wie deze fouten op tijd herkent, voorkomt schade aan stellingen, kolommen, deuren en andere kwetsbare onderdelen van de inrichting.

Fouten bij plaatsing aanrijbescherming

De grootste valkuil is dat aanrijdbescherming als losse maatregel wordt gezien. In de praktijk werkt bescherming alleen goed als locatie, rijruimte, impactrichting en inspectie samen zijn meegenomen. Juist daar ontstaan de meest kostbare fouten.

De meest voorkomende plaatsingsfouten

1. Bescherming plaatsen zonder duidelijke risicoanalyse

Een veelgemaakte fout is aanrijdbescherming plaatsen op gevoel. Dan worden zichtbare of voor de hand liggende punten wel beschermd, terwijl echte risicoplekken onbeschermd blijven. Denk aan kruispunten, kopse kanten van stellingen, bochten, doorgangen en laad- en loszones.

Goede plaatsing begint met de vraag waar intern transport daadwerkelijk rijdt, draait, uitwijkt en manoeuvreert. Zonder die analyse ontstaat al snel onderbeveiliging op kritieke punten en overbeveiliging op plekken waar het nauwelijks iets toevoegt.

2. Aanrijdbescherming te dicht op het object plaatsen

Bescherming die te dicht op een staander, kolom of ander kwetsbaar deel staat, kan zijn functie verliezen. Bij impact wordt de klap dan niet voldoende opgevangen en krijgt het object erachter alsnog de belasting te verwerken. Het resultaat is schade ondanks geplaatste bescherming.

Dit ziet u vaak bij hoekbeschermers of stellingbescherming die wel aanwezig zijn, maar te weinig ruimte laten om de impact echt af te vangen. De aanwezigheid van bescherming geeft dan een veilig gevoel, terwijl het beschermingsniveau in de praktijk tekortschiet.

3. De manoeuvreerruimte onnodig verkleinen

Aanrijdbescherming op de verkeerde plek kan zelf een obstakel worden. In smalle gangen of drukke rijroutes zorgt extra opbouw soms voor minder stuurcorrectieruimte, waardoor het aantal lichte aanrijdingen juist toeneemt. Dat is een klassieke fout bij plaatsing van aanrijdbescherming.

Vooral in magazijnen met intensief heftruckverkeer moet u niet alleen kijken naar wat beschermd moet worden, maar ook naar wat voertuigen nodig hebben om veilig te kunnen passeren en draaien.

4. Het verkeerde type bescherming op de verkeerde plek gebruiken

Niet iedere oplossing past bij iedere situatie. Het gekozen type moet aansluiten op het object, de verkeerssituatie en de verwachte impact. Raadpleeg daarom het overzicht van soorten aanrijdbescherming om verkeerde toepassing te voorkomen.

Bijvoorbeeld: bescherming die geschikt lijkt voor een kolom is niet automatisch de beste keuze voor een stellingkop of een krappe doorgang. De plaatsingsfout zit dan niet alleen in de montage, maar al in de selectie vooraf.

5. Alleen naar de eerste plaatsing kijken en niet naar de staat daarna

Ook correct geplaatste aanrijdbescherming kan na herhaalde impact vervormen of verschuiven. Zodra een beschermer beschadigd raakt en tegen het te beschermen object aan komt te staan, verdwijnt het beoogde effect grotendeels. In feite is de bescherming dan opnieuw fout gepositioneerd.

Daarom hoort inspectie altijd bij een veilige toepassing. Laat periodiek inspectie en keuring van aangebrachte aanrijdbescherming uitvoeren. Wie beschadigde bescherming laat zitten, accepteert dat een volgende aanrijding direct schade kan veroorzaken.

Wat fout geplaatste aanrijbescherming in de praktijk veroorzaakt

  • Schijnveiligheid – er is bescherming aanwezig, maar zij werkt niet zoals bedoeld
  • Verborgen schade – vervorming of schade aan staanders en constructiedelen valt minder snel op
  • Meer aanrijdingen – bescherming beperkt de rijruimte of dwingt ongunstige manoeuvres af
  • Onnodige herstelkosten – niet alleen de beschermer, maar ook het object erachter raakt beschadigd
  • Risico bij inspectie en keuring – de werkelijke staat van het te beschermen deel is lastiger te beoordelen

Waar extra vaak fouten ontstaan

Niet elke locatie in een magazijn is even kritisch, maar op een aantal plekken gaan plaatsing en positionering bovengemiddeld vaak mis. Dat komt meestal door beperkte ruimte, meerdere verkeersbewegingen of slecht zicht.

  • Kruispunten en hoeken – door kruisend verkeer en beperkt zicht
  • Kopse kanten van stellingen – door directe impact bij in- en uitrijden
  • Smalle tussenrijpaden – door minimale foutmarge voor intern transport
  • Laad- en loszones – door intensief manoeuvreren en wisselende voertuigen
  • Kolommen, deurposten en doorgangen – door veelvuldige raakmomenten op vaste punten

Specifiek voor stellingen: lees waar u aanrijdbescherming bij stellingen moet plaatsen.

Zo voorkomt u fouten bij plaatsing

De beste aanpak is praktisch en systematisch. Kijk niet alleen naar het product, maar naar de volledige situatie waarin het moet functioneren.

  • Breng rijroutes en risicopunten eerst in kaart
  • Kies bescherming die past bij object, locatie en beschikbare ruimte
  • Voorkom dat bescherming de doorgang of draaicirkel onnodig beperkt
  • Houd voldoende functionele afstand tot het te beschermen deel
  • Controleer na impact of de bescherming nog correct staat
  • Neem inspectie, onderhoud en reparatie mee in het veiligheidsbeleid

Bij complexere situaties is het verstandig om plaatsing niet los te zien van de rest van uw magazijnveiligheid. Een goed verkeersplan, goed advies en correcte montage helpen om foutieve aannames, onpraktische oplossingen en latere herstelkosten te voorkomen.

VI-Nederland adviseert, levert en installeert aanrijdbescherming voor magazijnomgevingen. Daarnaast kunnen ook professionele installatie en montage van aanrijdbescherming worden verzorgd wanneer bestaande situaties daarom vragen.

FAQ

Wat zijn de regels voor aanrijdbeveiliging?

Aanrijdbeveiliging staat in de praktijk in relatie tot de algemene verplichting om een veilige werkomgeving te waarborgen. Dat betekent dat bescherming logisch moet aansluiten op de risico’s van intern transport, de inrichting van het magazijn en de verplichtingen en normen rond aanrijdbescherming die voor de situatie gelden.

Is aanrijbeveiliging verplaatsbaar?

Dat hangt af van het systeem en de toepassing. Verplaatsbaarheid is niet automatisch een voordeel. Juist bij verplaatsbare oplossingen moet goed worden bewaakt of de bescherming na wijziging nog op de juiste plek staat en nog steeds het juiste risico afdekt.

Wat is aanrijdbescherming voor een stelling?

Dat is bescherming die bedoeld is om stellingdelen, zoals staanders of kopse kanten, te beschermen tegen impact van intern transport. De effectiviteit hangt sterk af van correcte plaatsing, voldoende ruimte om impact op te vangen en tijdige vervanging bij vervorming of schade.

Contact

Vragen? Neem contact met ons op.

Heeft u vragen over onze mogelijkheden? Neem dan telefonisch of per e-mail contact met ons op. Of vul het contactformulier in, en dan nemen wij zo snel mogelijk contact met u op.

"*" geeft vereiste velden aan

Dit veld is bedoeld voor validatiedoeleinden en moet niet worden gewijzigd.